Mandle chránia pokožku

Rovnakú silu, akou mandle chránia svoje jadro, dáva tiež do výživy citlivej pokožky.

Mandle vytvárajú pevný zdravý vonkajší ochranný systém a sústredia všetky svoje životné sily dovnútra. Preto je skvelým príkladom vyváženej sily. Vonkajšia tvrdá škrupina chráni mandľové jadro, to najcennejšie, čo mandľa má. V mnohých kultúrach predstavuje mandľa symbol podstaty či duchovných stránok skrytých pod vonkajším povrchom, pretože jej výživné, jedlé jadro obklopuje tvrdá škrupina. V kresťanstve symbolizuje mandľa Krista, jeho ľudská „škrupina“ obopínala jeho božstvo.

Vo vnútri svojej škrupinky buduje mandľa mocnú vnútornú životnú silu. Mandľovník je jedným z prvých stromov, ktoré na jar kvitnú, a jeho hojné kvety sa objavujú dokonca skôr než listy. Nepotrebuje teplý vzduch, aby kvitla. Vytvára si teplo svojimi silnými vnútornými metabolickými procesmi. V priebehu obdoba zrenia, ktoré trvá viac ako šesť mesiacov, príjme mandľovník veľké množstvo tepla a slnečného žiarenia a ukladá ho do svojho výživného jadra, do mandle. Nevytvára žiadnu vôňu, žiadnu šťavu, žiadnu chuť. Mandľovník si uchováva svoju silu pre to, čo je skutočne dôležité – zachovanie druhu vo forme semien. To cenné má mandľa vo svojom jadre. Mandľový olej je obzvlášť jemný a ľahký a je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny. Je to ideálny prostriedok na starostlivosť o citlivú pokožku a tiež k ochrane pokožky bábätiek a malých detí.

Citlivosť býva známkou veľkej vnímavosti. Citliví jedinci často výrazne vnímajú prostredie okolo seba a majú silné reakcie na to, čo ich obklopuje. Ale tento dar, vďaka ktorému sú citliví a pozornejší, tiež spôsobuje, že sú zraniteľnejší. Niektorí jedinci sú prirodzene citlivejší než iní. Niektorí sú citliví iba za určitých okolností, napríklad keď sú v strese alebo pod tlakom. Reakcia človeka, ktorý sa dobre vyspal a je uvoľnený, nebude tak silná ako reakcia niekoho, kto – či už z akéhokoľvek dôvodu – je pod stresom. Spôsob, akým sa zvýšená vnímavosť prejavuje, je individuálna. A citlivosť sa môže prejavovať tiež cez našu pokožku. Naša koža je „odrazom našej duše“.

Alergia a kožné problémy nesúvisia s vekom. Citlivá pokožka, či už je dôsledkom stresu, alebo vplyvu okolitého prostredia, má spoločné rysy: epidermis – vrchná ochranná vrstva kože – je porézna, a tak ju ľahko prestupujú vonkajšie vplyvy. Koža sa to pokúša vyvažovať a chráni sa tak, že hrubne. Výsledkom je podráždená pokožka, často so sklonmi k vysychaniu.

A tu prichádza do hry sila mandlí s ich tvrdou škrupinou obklopujúcou cenné olejnaté jadro. Vonkajšia škrupina mandle je dostatočne silná na to, aby vonkajšie podnety nemohli prevládnuť nad vnútorným jadrom. Je ale tiež dostatočne porézna na to, aby jadro mohlo dýchať. S týmito vlastnosťami predstavuje mandľa ideál toho, čo citlivá pleť potrebuje – zdravá vonkajšia vrstva, ktorá chráni zvonku a zároveň tiež regeneruje a poskytuje starostlivosť tomu, čo sa skrýva vo vnútri.

Využívame vlastnosti mandle vo väčšine našich produktov z našej rady Starostlivosť o dieťa a tiež v našej rade Mandľová pleťová starostlivosť a v rade Upokojujúca starostlivosť. Táto rada s mandľovým olejom v bio kvalite a bez parfumácie chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi a posilňuje ju tak, aby znovu nadobudla svoju rovnováhu a svoju prirodzenú schopnosť vlastnej ochrany. Receptúry sme vyvinuli špeciálne pre citlivú pokožku. Preukazujú svoju účinnosť už takmer 20 rokov – dokonca aj pri pokožke postihnutej neurodermatitídou.